Status prawny organizacji społecznej i jego wpływ na sposób wszczęcia postępowania z art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt

Emilia Kudasik-Gil

Streszczenie w języku polskim


Artykuł dotyczy zagadnienia statusu prawnego organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt w postępowaniu uregulowanym w art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt. Problem ten jest przedmiotem rozbieżności interpretacyjnych zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie. Określona w powyższym przepisie procedura ma podstawowe znaczenie dla humanitarnej ochrony zwierząt w Polsce, a polega na interwencyjnym odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi i następczym potwierdzeniu tego faktu poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez organ wykonawczy gminy. Opracowanie traktuje o kwestii posiadania przez organizację interesu prawnego bądź obowiązku w przedmiotowym postępowaniu, w konsekwencji przeprowadzono analizę pozycji organizacji w postępowaniu jako strony lub podmiotu na prawach strony. Przesądzenie o statusie organizacji społecznej w postępowaniu jest kluczowe dla rozstrzygnięcia kolejnego poruszonego w artykule problemu, a mianowicie sposobu, w jaki wszczynane jest postępowanie uregulowane w art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, co również jest kwestią sporną zarówno w orzecznictwie, jak i w działalności organów administracyjnych.


Słowa kluczowe


ochrona zwierząt; ustawa o ochronie zwierząt; organizacja społeczna; strona postępowania; postępowanie administracyjne

Pełny tekst:

PDF

Bibliografia


Adamiak B., Borkowski J., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2017.

Goettel M., Sytuacja zwierzęcia w prawie cywilnym, Warszawa 2013.

Gronkiewicz A., Organizacja społeczna w ogólnym postępowaniu administracyjnym, Warszawa 2012.

Kmiecik Z., Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2019.

Kmiecik Z., Wszczęcie ogólnego postępowania administracyjnego, Warszawa 2014.

Kruk E., Czasowe odebranie maltretowanego zwierzęcia w świetle ustaleń judykatury i doktryny prawa – wybrane problemy, [w:] Prawne instrumenty ochrony środowiska, red. B. Jeżyńska, E. Kruk, Lublin 2016.

Nazar M., Normatywna dereifikacja zwierząt – aspekty cywilnoprawne, [w:] Prawna ochrona zwierząt, red. M. Mozgawa, Lublin 2002.

Postępowanie administracyjne, red. T. Woś, Warszawa 2017.

Przybysz P., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2017.

Radecki W., Ustawy o ochronie zwierząt. Komentarz, Warszawa 2015.

Sługocka M., Praktyczny wymiar instytucji czasowego odebrania zwierzęcia właścicielowi lub opiekunowi, „Przegląd Prawa i Administracji” CVIII, Wrocław 2017.

Stelmasiak J., Administracyjnoprawne aspekty ochrony zwierząt, [w:] Prawna ochrona zwierząt, red. M. Mozgawa, Lublin 2002.

Topczewska K., Ustawa o ochronie zwierząt, informator prawny dla praktyków, Warszawa 2019.

Woś T. red., Postępowanie administracyjne, Warszawa 2017.




DOI: http://dx.doi.org/10.17951/ppa.2019.2.69-80
Data publikacji: 2020-11-29 01:04:17
Data złożenia artykułu: 2019-12-12 15:59:35


Statystyki


Widoczność abstraktów - 791
Pobrania artykułów (od 2020-06-17) - PDF - 669

Wskaźniki



Odwołania zewnętrzne

  • Brak odwołań zewnętrznych


Creative Commons License
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.