Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Zeszyty Cyrylo-Metodiańskie to rocznik akademicki wydawany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Czasopismo poświęcone jest promowaniu najnowszych badań językowych, literackich i kulturowych z zakresu slawistyki i bałkanistyki. Jego długofalową ambicją jest stworzenie platformy do debat naukowych i popularyzacji szeroko rozumianego dziedzictwa cyrylo-metodiańskiego, zagranicznych studiów bułgarystycznych i polsko-bułgarskiego dialogu kulturowego. Redakcja przyjmuje artykuły naukowe lub polemiczne oraz recenzje napisane w języku angielskim lub we wszystkich językach słowiańskich.

Czasopismo powstało w 2012 roku w wyniku corocznych międzynarodowych konferencji slawistycznych odbywających się w Lublinie i Białej Podlaskiej. W wyniku cyklu konferencji pt. Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian ukazało się kilka tomów zbiorowych. Nowo utworzony Zespół Redakcyjny, początkowo składający się z członków Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego UMCS, przyjął wyzwanie przejścia z tomów zbiorowych na czasopismo naukowe typu Open access jako główne zadanie dla wydawców badań slawistycznych.

Zespół redakcyjny dostrzega ciągłe zapotrzebowanie społeczności na wysokiej jakości platformę dla zagranicznych studiów bułgarystycznych. Od początku przyjęliśmy zasady diamentowego otwartego dostępu (diamond open access policy) oparte na koncepcji swobodnie dostępnych badań i globalnej wymiany wiedzy. Jest to w pełni zgodne z naszym celem dotarcia do szerokiej międzynarodowej publiczności.

Ze względu na swój niekomercyjny charakter czasopismo w dużej mierze opiera się na budowaniu silnej społeczności czytelników, autorów i recenzentów. Reklamy, finansowanie i darowizny są uważane za opcje, jednak nie mają wpływu na cele i zasady czasopisma. Uważamy, że wyniki badań w naukach humanistycznych powinny być otwarte i bezpłatne, a współtwórcy mogą dzielić się swoimi analizami i wiedzą bez żadnych ograniczeń narodowych, rasowych, płciowych, religijnych, światopoglądowych czy językowych.

Choć staramy się być pismem niszowym, podzielamy przekonanie, że szersze badania porównawcze w zakresie slawistyki i bałkanistyki są nieocenioną częścią dzisiejszej działalności naukowej w humanistyce. Dlatego Redakcja zawsze była otwarta na nowe podejścia badawcze, a także na niezależne poglądy zagranicznych naukowców na odrębne narodowe tradycje.

Oficjalny tytuł czasopisma to Zeszyty Cyrylo-Metodiańskie, w użyciu jest również forma Cyrillo-Methodian Papers. Tytuł nie sugeruje wyłącznego skupienia się na badaniach cyrylo-metodiańskich czy paleosławistycznych; odnosi się do świętych braci jako patronów świata słowiańskiego i współpatronów Europy.

 

Działy

Spis treści

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Artykuły

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Recenzje. Przeglądy. Sprawozdania

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Noty o autorach

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

U źródeł (Przekłady klasyki literackiej. Inspiracje autorskie. Dokumenty.)

Przekłady klasyki literackiej. Inspiracje autorskie. Dokumenty.

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane
 

Proces recenzji

Zasada recenzowania na podstawie peer review – każdy artykuł powinien dostać dwie recenzje pozytywne recenzentów, którzy nie znają tożsamości autora. Autor również nie zna tożsamości recenzentów.

Proces recenzowania krok po kroku

Autorzy przesyłają swoje manuskrypty za pośrednictwem platformy internetowej czasopisma lub drogą elektroniczną na adres rikev@umcs.pl. Każdy tekst jest najpierw oceniany przez Redakcję pod kątem jego jakości formalnej i wartości merytorycznej (zgodność z ideami czasopisma, wytycznymi dla autorów oraz zakresem tematycznym). Zespół redakcyjny może podjąć decyzję o odrzuceniu tekstu przed dalszą recenzją.

Drugim etapem procesu publikacyjnego jest znalezienie odpowiednich recenzentów i skierowanie do dwóch ekspertów w danej dziedzinie prośby o wykonanie ślepej recenzji naukowej, pod warunkiem, że nie zachodzi konflikt interesów pomiędzy autorem a recenzentem. W przypadku odrzucenia przez potencjalnego recenzenta propozycji oceny artykułu, wysyłane są kolejne prośby, do momentu, aż Redakcja otrzyma dwie zgody na zrecenzowanie tekstu. Potencjalni recenzenci nie uzyskują żadnych informacji na temat tożsamości i afiliacji autora.

Potencjalni recenzenci rozważają prośbę o recenzję, biorąc pod uwagę własną wiedzę i możliwości czasowe. Następnie ją akceptują lub odmawiają oceny manuskryptu. Recenzent może zaproponować innego (bardziej odpowiedniego) recenzenta lub zasygnalizować potrzebę dodatkowej recenzji tekstu.

Każdy recenzent wyznacza sobie czas potrzebny do przeczytania i oceny manuskryptu. W razie potrzeby recenzent może przedstawić swoje uwagi i argumenty punkt po punkcie. Na koniec recenzja jest przesyłana do czasopisma z wyraźną rekomendacją przyjęcia, odrzucenia albo ulepszenia tekstu poprzez wprowadzenie większych lub mniejszych poprawek.

Członkowie Kolegium Redakcyjnego i Rady Naukowej nie są wykluczani z listy potencjalnych autorów. W przypadku przesłania artykułu przez członka Kolegium lub Rady zostaje on automatycznie wyłączony z procesu redagowania i oceny manuskryptu. W takim przypadku redaktor naczelny i jego zastępca dokonują oceny tekstu oraz komunikują się z recenzentami.

W przypadku przesłania do czasopisma manuskryptu przez redaktora naczelnego za proces oceny odpowiedzialny jest zastępca redaktora, wspomagany przez członków Zespołu Redakcyjnego, i odwrotnie. W żadnym wypadku przed publikacją danego numeru czasopisma autor nie może znać tożsamości recenzentów swojego artykułu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie przesłanego tekstu Zespół Redakcyjny analizuje obie nadesłane recenzje i może poddać dyskusji wszystkie zawarte w nich uwagi. Jeśli recenzje znacznie się od siebie różnią, zespół może zaprosić trzeciego recenzenta w celu uzyskania dodatkowej opinii.

Po zakończeniu procesu recenzowania Redakcja przesyła autorowi decyzję pocztą elektroniczną. Wiadomość e-mail zawiera wszelkie istotne uwagi i sugestie recenzentów i/lub członków Zespołu Redakcyjnego. Decyzja Redakcji jest ostateczna.

Po przyjęciu manuskryptu do druku redaktorzy (z Zespołu Redakcyjnego lub zaproszeni dodatkowi specjaliści) odpowiadają za ostateczne przygotowanie tekstu, w tym sprawdzenie pisowni, gramatyki, drobne poprawki stylistyczne, formatowanie wszystkich elementów manuskryptu (ilustracji, tabel itp.). Członek Zespołu Redakcyjnego, opracowujący tekst, jest również odpowiedzialny za zaślepienie przed wysłaniem manuskryptu do recenzentów wszystkich elementów, które mogłyby ujawnić tożsamość autora (np. imię i nazwisko, afiliacja, odnośniki, informacje zawarte w rycinach lub metadanych).

 

Harmonogram publikacji

Zeszyty Cyrylo-Metodiańskie są rocznikiem. Termin wysyłania materiałów do każdego numeru upływa z końcem maja. Planowany termin publikacji poszczególnych roczników przypada na koniec roku kalendarzowego. Do 2023 r. wszystkie numery czasopisma ukazywały się bez opóźnień.

 

Polityka Open Access

Czasopismo zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do swoich treści zgodnie z zasadą, że publiczne udostępnianie badań wspiera globalną wymianę wiedzy.

Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, rozpowszechniać lub linkować pełne teksty artykułów bez konieczności uzyskania zgody wydawcy lub autora.

Czasopismo nie pobiera od autorów żadnych opłat za składanie, recenzowanie, przetwarzanie i publikację manuskryptów. 

ccby

 

Jak działamy

Redaktor naczelny jest twarzą czasopisma. Jest odpowiedzialny za wyznaczenie odpowiedniego poziomu i za utrzymanie na tym poziomie zasięgu, polityki wydawniczej i profilu czasopisma. Powołuje Zespół Redakcyjny i kieruje nim oraz ma decydujący głos w dyskusjach nad zgłoszonymi i recenzowanymi manuskryptami.

Za codzienne funkcjonowanie czasopisma odpowiada zastępca redaktora naczelnego. Czuwa nad przestrzeganiem wszystkich zasad i wytycznych zatwierdzonych przez redaktora naczelnego, odpowiada za szybką i efektywną korespondencję z autorami, recenzentami i redaktorami. Pełni również funkcję redaktora odpowiedzialnego poszczególnych numerów czasopisma.

Organ zarządzający czasopismem tworzą członkowie Zespołu Redakcyjnego. Redakcja angażuje się w realizację polityki czasopisma i zapewnia opinię ekspertów na wszystkich etapach procesu wydawniczego. Wszystkie zadania dla redaktorów są przydzielane przez redaktora naczelnego.

 

Członkowie Rady Naukowej czasopisma:

  • są wybierani przez redaktorów
  • promują czasopismo w swoich środowiskach naukowych i pozyskują potencjalnych autorów, recenzentów i czytelników
  • doradzają strategicznie Zespołowi Redakcyjnemu w kwestii celów i zakresu czasopisma
  • wspierają politykę etyczną czasopisma poprzez monitorowanie jej wdrażania
  • mogą pełnić rolę recenzentów, jeśli redaktor naczelny zwróci się do nich z prośbą o zrecenzowanie konkretnego artykułu
  • mogą zgłosić własny tekst do publikacji w czasopiśmie. W takich przypadkach członkowie Rady nie mają żadnej wiedzy o procesie recenzji przesłanego tekstu ani wpływu na jego przebieg

 

Recenzenci

2014

  • Mariana Tsibranska-Kostova
  • Bułgarska Akademia Nauk (recenzent całego numeru)

2015

  • Dejan Ajdacić (Kijów-Belgrad)
  • Kalina Bahneva (Sofia)
  • Feliks Czyżewski (Lublin)
  • Margreta Grigorowa (Wielkie Tyrnowo)
  • Panayot Karagyozov (Sofia)
  • Georgi Minczew (Łódź)
  • Nikolay Nenov (Ruse)
  • Grażyna Szwat-Gyłybowa (Warszawa)
  • Mariana Tsibranska-Kostova (Sofia)

2016

  • Dejan Ajdačić (Kijów-Łódź)
  • Ivo Bratanov (Ruse)
  • Feliks Czyżewski (Lublin)
  • Dilyana Dencheva (Sofia)
  • Lyubov Frolyak (Lublin)
  • Kamen Garenov (Płowdiw)
  • Iliana Genew-Puhalewa (Katowice)
  • Todor Hristov (Sofia)
  • Nayda Ivanova (Sofia)
  • Panayot Karagyozov (Sofia)
  • Siergiej Kowalow (Lublin)
  • Yadviha Kozłowska-Doda (Lublin)
  • Grzegorz Ławnikowicz (Lublin)
  • Edyta Manasterska-Wiącek (Lublin)
  • Kalin Mihaylov (Sofia)
  • Georgi Minczew (Łódź)
  • Nikolay Nenov (Ruse)
  • Marek Olejnik (Lublin)
  • Ivan Petrov (Łódź)
  • Dimka Savova (Sofia)
  • Sava Sivriev (Szumen)
  • Adam Siwiec (Lublin)
  • Nadezhda Stalyanova (Sofia)
  • Swietłana Szaszkowa (Lublin)
  • Piotr Tafiłowski (Warszawa)
  • Nikola Topuzov (Toruń)
  • Mariana Tsibranska-Kostova (Sofia)
  • Irmina Wawrzyczek (Lublin)

2017

  • Klara Agyagási (Debrecen)
  • Joanna Bilińska (Warszawa)
  • Stanka Bonova (Wielkie Tyrnowo)
  • Reneta Bozhankova (Sofia)
  • Ivo Bratanov (Ruse)
  • Anetta Buras-Marciniak (Łódź)
  • Diliana Dencheva (Sofia)
  • Iliana Genew-Puhalewa (Warszawa)
  • Margreta Grigorova (Wielkie Tyrnowo)
  • Panayot Karagyozov (Sofia)
  • Siergiej Kowalow (Lublin)
  • Roman Lewicki (Lublin)
  • Christina Markou (Komotini)
  • Vladislav Milanov (Sofia)
  • Nikolay Nenov (Ruse)
  • Marek Olejnik (Lublin)
  • Ivan Petrov (Łódź)
  • Michał Sajewicz (Lublin)
  • Nadezhda Stalyanova (Sofia)
  • Nikola Topuzov (Toruń)

2018

  • Dejan Ajdačić (Дејан Ајдачић), prof. dr hab., Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
  • Tsvetanka Avramova (Цветанка Аврамова), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Kalina Bahneva (Калина Бахнева), prof. Dsc, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Stanka Bonova (Станка Бонова), dr, Uniwersytet Wielkotyrnowski im. Świętych Cyryla i Metodego
  • Dariusz Chemperek, prof. dr hab., Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Anna Choleva-Dimitrova (Анна Чолева-Димитрова), dr, Bułgarska Akademia Nauk
  • Dilyana Dencheva (Диляна Денчева), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Natalia Długosz, dr, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Velislava Doneva (Велислава Донева), dr, Uniwersytet im. Angela Kancheva w Ruse
  • Iliana Genew-Puhalewa (Илияна Генев-Пухалева), dr hab., Uniwersytet Warszawski
  • Dobromir Grigorov (Добромир Григоров), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Margreta Grigorova (Маргрета Григорова), prof. DSC, Uniwersytet Wielkotyrnowski im. Świętych Cyryla i Metodego
  • Todor Hristov (Тодор Христов), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Celina Juda, prof. dr hab., Uniwersytet Jagielloński
  • Panayot Karagyozov (Панайот Карагьозов), prof. DSC, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Vladimir Kolev (Владимир Колев), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Magdalena Kostova-Panayotova (Магдалена Костова-Панайотова), prof. dr, Uniwersytet Południowo-Zachodni w Błagojewgradzie
  • Viara Maldjieva (Вяра Малджиева), prof. dr hab., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Christina Markou (Χριστίνα Μάρκου), dr, Tracki Uniwersytet Demokryta w Komotini
  • Julia Mazurkiewicz-Sułkowska, dr hab., Uniwersytet Łódzki
  • Vladislav Milanov (Владислав Миланов), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Lyudmila Mindova (Людмила Миндова), dr, Bułgarska Akademia Nauk
  • Marek Olejnik, dr, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Galia Simeonova-Konach (Галя Симеонова-Конах), prof. dr hab., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Nadezhda Stalyanova (Надежда Сталянова), dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Juliana Stoyanova (Юлияна Стоянова), prof. DSC, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Grażyna Szwat-Gyłybowa, prof. dr hab., Polska Akademia Nauk
  • Piotr Tafiłowski, dr hab., Uniwersytet Warszawski
  • Yovka Tisheva (Йовка Тишева), prof. dr, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Nikola Topouzov (Никола Топузов), dr hab., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Mariyana Tsibranska-Kostova (Марияна Цибранска-Костова), prof. DSC, Bułgarska Akademia Nauk
  • Boian Valtchev (Боян Вълчев), prof. DSC, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Svetlana Vassileva-Karagyozova (Светлана Василева-Карагьозова), Assoc. prof. PhD, Uniwersytet w Kansas

2019

  • Krasimira Aleksova (Красимира Алексова, Krassimira Alexova), Prof. Phd, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Kalina Bahneva (Калина Бахнева), Prof. DSc, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Lilia Citko, dr hab. Prof. nadzw., Uniwersytet w Białymstoku
  • Dilyana Dencheva (Диляна Денчева), Assoc. Prof. Phd, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Jadwiga Gracla, dr, Uniwersytet Warszawski
  • Elena Kanevska-Nikolova (Елена Каневска-Николова), Prof. Dsc, Uniwersytet Płowdiwski im. PaisijaHilendarskiego, Filia – Smolyan
  • Panayot Karagyozov (Панайот Карагьозов), Prof. DSc, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Marcin Kojder, dr hab., Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Vladimir Kolev (Владимир Колев), PhD, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa Ochrydzkiego
  • Elena Krejcova (Elena Krejčová), Assoc. Prof. PhD, Uniwersytet Masaryka w Brnie
  • Jan Kwapisz, dr, Uniwersytet Warszawski
  • Viara Maldjieva (Вяра Малджиева), Prof. dr hab., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Christina Markou (Χριστίνα Μάρκου), dr, Tracki Uniwersytet Demokryta w Komotini
  • Julia Mazurkiewicz-Sułkowska, dr hab. Prof. nadzw., Uniwersytet Łódzki
  • Andrzej Polak, dr hab., Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Bilyana Todorova (Биляна Тодорова), PhD, Południowo-Zachodni Uniwersytet im. Neofita Riłskiego w Błagojewgradzie
  • Anna Ursulenko, dr, Uniwersytet Wrocławski
  • Svetlana Vassileva-Karagyozova (Светлана Василева-Карагьозова), Assoc. Prof. PhD, Uniwersytet w Kansas
  • Mariola Walczak-Mikołajczakowa, Prof. dr hab., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Stanka Bonova Doychinova (Станка Бонова Дойчинова), Assoc. Prof. PhD, Uniwersytet Wielkotyrnowski im. Świętych Cyryla i Metodego

2020

  • Dejan Ajdačić (Дејан Ајдачић), dr hab. Prof. UG, University of Gdansk
  • Kalina Bahneva (Калина Бахнева), Prof. DSc, Sofia University St. Kliment Ohridski
  • Stanka Bonova Doychinova (Станка Бонова Дойчинова), Assoc. Prof. PhD, St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo
  • Lilia Citko, dr hab. Prof. UwB, University of Bialystok
  • Sybilla Daković, PhD, University of Wroclaw
  • Dilyana Dencheva (Диляна Денчева), Assoc. Prof. PhD, Sofia University St. Kliment Ohridski
  • Nina Dimitrova (Нина Димитрова), Prof. DSc, Institute of Philosophy and Sociology of the Bulgarian Academy of Sciences
  • Celina Juda, dr hab. Prof. UJ, Jagiellonian University
  • Georgi Kapriev (Георги Каприев), Prof. DSc, Sofia University St. Kliment Ohridski
  • Panayot Karagyozov (Панайот Карагьозов), Prof. DSc, Sofia University St. Kliment Ohridski
  • Tomasz Kwoka, PhD, Jagiellonian University
  • Julia Mazurkiewicz-Sułkowska, dr hab. Prof. UŁ, University of Lodz
  • Katya Mihaylova (Катя Михайлова), Assoc. Prof. PhD, Institute of Ethnology and Folklore Studies of the Bulgarian Academy of Sciences
  • Lyudmila Mindova (Людмила Миндова), Assoc. Prof. PhD, Institute of Balkan Studies and Center of Thracology of the Bulgarian Academy of Sciences
  • Božana Niševa (Божана Нишева), PhD, Institute of Slavonic Studies of the Czech Academy of Sciences
  • Magdalena Pytlak, PhD, Jagiellonian University
  • Galia Simeonova-Konach, dr hab. Prof. UAM, Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Anna Maria Skibska, dr hab., Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Piotr Tafiłowski, dr hab., University of Warsaw
  • Svetlana Vassileva-Karagyozova, Assoc. Prof. PhD, University of Kansas

 2021

  • Krasimira Aleksova (Красимира Алексова, Krassimira Alexova), Prof. PhD, Sofia University of St Kliment Ohridski
  • Tzvetanka Avramova (Цветанка Аврамова), PhD, Sofia University of St Kliment Ohridski
  • Robert Bońkowski, dr hab., Prof. UŚ, University of Silesia in Katowice
  • Stanka Bonova Doychinova (Станка Бонова Дойчинова), Assoc. Prof. PhD,
  • St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo
  • Lilia Citko, Prof. dr hab., University of Bialystok
  • Leonarda Dacewicz, Prof. dr hab., University of Bialystok
  • Iliana Genew-Puhalewa (Илияна Генев-Пухалева), dr hab., University of Warsaw
  • Elena Kanevska-Nikolova (Елена Каневска-Николова), Prof. DSc, Paisii Hilendarski University of Plovdiv – Branch Smolyan
  • Małgorzata Misiak, dr hab., University of Wroclaw
  • Božana Niševa (Bozhana Nisheva, Божана Нишева), PhD, Institute of Slavonic Studies of the Czech Academy of Sciences
  • Marek Olejnik, dr hab., Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
  • Neda Pintarić, Prof. DSc, University of Zagreb
  • Ana Samardžić, PhD, Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Małgorzata Skowronek, dr hab., Prof. UŁ, University of Lodz
  • Bilyana Todorova (Биляна Тодорова), PhD, South-West University of Neofit Rilski in Blagoevgrad
  • Kina Vachkova (Кина Вачкова), Prof. PhD, Konstantin Preslavsky University of Shumen
  • Rafał Zarębski, dr hab., Prof. UŁ, University of Lodz

2022

  • Dilyana Dencheva (Диляна Денчева), Assoc. Prof. PhD, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Natalia Długosz, dr hab., Prof. UAM, Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Agnieszka Dudek-Szumigaj, dr hab., Maria Curie-Sklodowska University in Lublin       
  • Mirosław Jankowiak, PhD, Institute of Slavonic Studies of the Czech Academy of Sciences
  • Henryk Jaroszewicz, dr hab., University of Wroclaw
  • Celina Juda, dr hab., Prof. UJ, Jagiellonian University in Krakow
  • Radosław Kaleta, dr hab., Prof. UW, University of Warsaw
  • Panayot Karagyozov (Панайот Карагьозов), Prof. DSc, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Adriana Kovacheva (Адриана Ковачева), PhD, Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Jadwiga Kozłowska-Doda, dr hab., Prof. UMCS, Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
  • Elena Krejčová, Assoc. Prof. PhD, Masaryk University in Brno
  • Viara Maldjieva (Вяра Малджиева), Prof. dr hab., Nicolaus Copernicus University in Toruń
  • Christina Markou (Χριστίνα Μάρκου), Assoc. Prof. PhD, Democritus University of Thrace
  • Julia Mazurkiewicz-Sułkowska, dr hab., Prof. UŁ, University of Lodz
  • Jerzy Molas, PhD, University of Warsaw
  • Helena Pociechina, dr hab., Prof. UWM, University of Warmia and Mazury in Olsztyn
  • Kazimierz Sikora, Prof. dr hab., Jagiellonian University in Krakow
  • Tadeusz Szczerbowski, Prof. dr hab., Pedagogical University of Krakow
  • Christian Yanev (Кристиян Янев), PhD, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Rafał Zimny, dr hab., Prof. UKW, Kazimierz Wielki University in Bydgoszcz

2023

  • Magdalena Baer, PhD, Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Valentina Bondzholova (Валентина Бонджолова), Prof. PhD, St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo
  • Robert Bońkowski, dr hab., Prof. UŚ, University of Silesia in Katowice
  • Stanka Bonova Doychinova (Станка Бонова Дойчинова), Assoc. Prof. PhD, St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo
  • Dariusz Chemperek, Prof. dr hab., Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
  • Feliks Czyżewski, Prof. dr hab., Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
  • Dilyana Dencheva (Диляна Денчева), Assoc. Prof. PhD, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Natalia Gamalova, Professor in Russian literature, Jean Moulin Lyon 3 University
  • Iliana Genew-Puhalewa, dr hab., University of Warsaw
  • Giuseppina Giuliano, Assoc. Prof. PhD, University of Salerno
  • Dorota Gołek-Sepetliewa, PhD, University of Silesia in Katowice
  • Panayot Karagyozov (Панайот Карагьозов), Prof. DSc, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Elena Krejčová, Assoc. Prof. PhD, Masaryk University in Brno
  • Tadeusz Lewaszkiewicz, Prof. dr hab., Adam Mickiewicz University in Poznan
  • Yordan Lyutskanov (Йордан Люцканов), Assoc. Prof. PhD, Institute for Literature of the Bulgarian Academy of Sciences
  • Emilia Nedkova (Емилия Недкова), Assoc. Prof. PhD, Angel Kanchev University of Ruse
  • Ivan Petrov, dr hab., Prof. UŁ, University of Lodz
  • Alena Rudenka, Prof. dr hab., Institute of Slavic Studies of the Polish Academy of Sciences
  • Artur Sadecki, PhD, Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
  • Nadezhda Stalyanova (Надежда Сталянова), Prof. PhD, Sofia University of St. Kliment Ohridski
  • Diana Stolac, Prof. PhD, University of Rijeka
  • Vanina Sumrova (Ванина Сумрова), PhD, Institute for Bulgarian Language of the Bulgarian Academy of Sciences
  • Bilyana Todorova (Биляна Тодорова), Assoc. Prof. PhD, South-West University of Neofit Rilski in Blagoevgrad
  • Svetlana Vassileva-Karagyozova, Assoc. Prof. PhD, University of Kansas
  • Jasmina Vojvodić, Prof. PhD, University of Zagreb
  • Anna Zych, dr hab., Prof. UŚ, University of Silesia in Katowice

 

Indeksowanie w bazach

ERIH Plus

DOAJ

CEEOL 

Arianta 

MNiSW database: 40 pts

 

Etyka wydawnicza

Zeszyty Cyrylo-Metodiańskie wspierają oryginalne badania i intelektualną uczciwość. Nadesłane prace powinny formułować i, ewentualnie, próbować odpowiedzieć na ważne zagadnienia naukowe, nie zaś ujawniać zebrane dane.

Czasopismo zobowiązuje się do przestrzegania wysokich standardów etycznych na wszystkich etapach procesu wydawniczego. Nasze najważniejsze zasady to:

  • uczciwość we wszystkich aspektach badań i dyskusji akademickich;
  • staranność i skrupulatność w przygotowaniu tekstu do publikacji;
  • przejrzystość prezentowanych myśli i badań, w tym zastosowanych metod, zebranych danych, hipotez i teorii;
  • szacunek i otwarta komunikacja ze współpracownikami czasopisma i jego czytelnikami.

Czasopismo ma na celu przestrzeganie podstawowych praktyk Komitetu Etyki Wydawniczej (COPE). Bierzemy również pod uwagę wytyczne dla redaktorów zawarte w Zasadach etyki wydawniczej (PERK: Publishing Ethics Resource Kit) firmy Elsevier. Przypadki możliwego niewłaściwego postępowania są rozpatrywane zgodnie ze schematami blokowymi COPE (COPE flowcharts | schematy w języku polskim).

Prosimy o uważne przeczytanie pełnego Oświadczenia dotyczącego etyki publikacji i nadużyć.

 

Polityka antyplagiatowa

Od 2022 roku wszystkie złożone do druku teksty są sprawdzane za pomocą iThenticate.

 

Samodzielna archiwizacja prac przez autorów

Autorzy mogą umieszczać własne opublikowane artykuły w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych lub na swojej stronie internetowej) po ich ukazaniu się w Zeszytach Cyrylo-Metodiańskich.

 

Archiwizacja

Kopie opublikowanych artykułów są deponowane w  Bibliotece Cyfrowej UMCS, Central and Eastern European Online Library (CEEOL) oraz Slavic Humanities Index.