Przesyłanie tekstów

Przesyłanie tekstów

Posiadasz nazwę użytkownika oraz hasło do zalogowania się na stronie czasopisma Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia?
Przejdź do logowania

Nie posiadasz nazwy użytkownika oraz hasła
Przejdź do rejestracji

Rejestracja oraz logowanie są niezbędne do wysyłania tekstów oraz sprawdzania ich aktualnego statusu.

 

Wytyczne dla autorów

W celu zakończenia rejestracji należy aktywować link, który został przesłany na adres mailowy podany w formularzu rejestracji.


Wstęp

W Annales UMCS sec. B publikowane są prace, w języku polskim lub angielskim, z dyscypliny: Nauk o Ziemi i środowisku oraz szeroko rozumianej geografii społeczno-ekonomicznej (w tym geografii turyzmu) i gospodarki przestrzennej.

Teksty nadesłane do publikacji w Annales UMCS sec. B powinny być dziełem oryginalnym, nigdy wcześniej niepublikowanym i niezłożonym do druku w innym wydawnictwie.

Czasopismo nie pobiera żadnych opłat za opublikowanie tekstu. Oznacza to, że autor nie ponosi żadnych kosztów za którykolwiek z etapów procesu wydawniczego od złożenia manuskryptu do opublikowania tekstu.

Wszystkie prace podawane są procesowi recenzji (http://journals.umcs.pl/b/about/editorialPolicies#peerReviewProcess).

Zgłoszenie tekstu

Zgłoszenie artykułu do czasopisma Annales UMCS sec. B odbywa się poprzez stronę internetową: https://journals.umcs.pl/b

Prosimy o przygotowanie plików zgodnie z wymaganiami poniżej:

PLIK Z TEKSTEM (wymagany)

Manuskrypt zawiera pełny tekst wraz z materiałem graficznym (ryciny i tabele) osadzonym w tekście.

PLIKI DODATKOWE (wymagane)

- Plik 1: oświadczenie o wkładzie procentowym (wzór dostępny w systemie w pierwszym kroku procesu przesyłania tekstu do publikacji)

- Plik 2: spis rycin i tabel (język polski i angielski)

- Plik 3: tabele

- Plik 4: rycina 1

- Plik 5: rycina 2

- Plik 6: rycina 3 itd.

Formatowanie tekstu

Objętość całego artykułu razem z ilustracjami nie powinna przekroczyć 12 -15 stron, łącznie ze streszczeniem, tabelami, ilustracjami i spisem literatury. Format zapisu tekstu: MS Word, czcionka Times New Roman 12 pkt.; odstępy 1,5 między wierszami; akapity z wcięciem 1,25 cm; bez dzielenia wyrazów; tekst wyrównany obustronnie; marginesy po 2,5 cm. Można stosować hierarchię tytułów, uwzględniając najwyżej dwa stopnie.

Struktura artykułu:

  • Tytuł w języku polskim i angielskim (tytuł - powinien być zwięzły, nie zalecamy używania skrótów, wzorów)
  • Abstrakt w języku polskim
  • Słowa kluczowe w języku polskim
  • Abstrakt w języku angielskim
  • Słowa kluczowe w języku angielskim
  • Wstęp
  • Materiały i metody
  • Wyniki
  • Dyskusja
  • Wnioski
  • Podziękowania
  • Źródła Finansowania
  • Literatura

Uwaga: Autor po otrzymaniu pozytywnych recenzji, uzupełnia plik następującymi informacjami:

  • Imię i nazwisko autora/autorów
  • Afiliacja autora/autorów
  • Numer ORCID autora/autorów

Przykład:

Beata Hołub

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Zakład Geoekologii i Paleogeografii, al. Kraśnicka 2d, 20-718 Lublin, Polska, beata.holub@umcs.pl
https://orcid.org/0000-0002-9083-285X

Abstrakt (w języku polskim i języku angielskim) jest zwięzły i rzeczowy o objętości ok. 200 wyrazów. Powinien on zawierać identyfikację obiektu badań oraz przedstawić istotę zastosowanej metody, wyniki i główne wnioski. Przeczytany tekst w oderwaniu od reszty pracy ma poinformować o jej zawartości.

Należy unikać odwołań do literatury, ale jeśli to konieczne, cytować autora (autorów) i rok (lata). Ponadto należy unikać niestandardowych lub nietypowych skrótów.

Słowa kluczowe

Należy podać 3-5 słów kluczowych opisujących tematykę pracy, w języku polskim i angielskim. Słowa kluczowe używane są do celów indeksowania.

Wstęppowinien w sposób zwięzły przedstawiać aktualny stan wiedzy w zakresie omawianej problematyki na podstawie przeglądu krajowej i międzynarodowej literatury. Należy uzasadnić wybór tematu badań, a następnie przedstawić jasno postawiony cel pracy.

Obszar badań tylko w przypadku artykułów, które koncentrują się na danym obszarze. Należy krótko przedstawić informacje na jego temat, niezbędne z punktu widzenia realizacji celu pracy.

Materiał i metody - należy podać szczegóły metod, tak aby umożliwić zastosowanie opisanej metodologii innym badaczom. Metody, które są już opublikowane, należy zamieścić jako odniesienie i zacytować źródło. Należy również opisać wszelkie modyfikacje istniejących metod.

Wyniki - należy przedstawić i omówić uzyskane rezultaty, ułożone w logiczny ciąg rozumowania, z uzasadnionym wykorzystaniem tabel, wykresów itp.

Dyskusja pokazuje czy uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę i omawia je na tle dokonań poprzedników.

Wnioski - muszą przedstawiać w sposób przejrzysty i jednoznaczny wyniki badań oraz ich teoretyczne i praktyczne implikacje.

Podziękowania (opcjonalnie) są formalnym oświadczeniem, w którym Autor dziękuje oraz uznaje wkład osoby (osób) podczas badań (np. udzielając pomocy językowej, pomocy w pisaniu lub korekty artykułu).

Źródła finansowania (opcjonalnie) należy wymienić źródła finansowania w sposób, spełniający wymogi instytucji finansującej.

Powołanie na literaturę w tekście

Należy powoływać się na literaturę, cytując nazwisko autora i rok publikacji np. (Mojski 1993; Ashley, Warren 1997; Zuchiewicz i in. 2007; Łanczont, Madeyska (red.) 2015)

Tabele - tabele muszą być ponumerowane (cyframi arabskimi) zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście artykułu oraz zaopatrzone w tytuł na górze (w językach polskim i angielskim). Wszystkie kolumny tabeli powinny zawierać nagłówki wyjaśniające (w językach polskim i angielskim – w języku angielskim zapisane kursywą). W tabelach nie powinny być powtarzane dane, które są dostępne w innym miejscu w pracy (np. na wykresach).

Tabele należy przesłać w oddzielnym pliku (jako pliki dodatkowe), w takim formacie jak tekst lub w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Ryciny (mapy, fotografie, wykresy) - ryciny muszą być ponumerowane (cyframi arabskimi) zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście i podpisane na dole (w językach polskim i angielskim) oraz przygotowane w odpowiedniej rozdzielczości (minimum 300dpi kolor i 600dpi skala szarości). Etykiety umieszczone na rycinie powinny być zapisane w językach polskim i angielskim – w języku angielskim zapisane kursywą, jeżeli artykuł jest w języku polskim.

Ryciny powinny być przygotowane w rozmiarze w jakim będą publikowane, tak by nie istniała konieczność ich zmniejszania. Maksymalny rozmiar zadruku wynosi 173 mm x 126 mm.

Każda rycina powinna być przesłana w oddzielnym pliku (jako plik dodatkowy) w formacie TIF, JPG, BMP, PNG lub w programie graficznym CorelDraw.

 

Bibliografia

– od roku 2024 bibliografia jest przygotowywana w stylu APA, tj. według schematu:

Nazwisko autora, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawnictwo.


Przykłady:

Czasopismo

Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł artykułu. Tytuł czasopisma, numer rocznika (numer zeszytu), zakres stron. DOI (aktywny link)

 

Bernat S. (2017). Wartość krajobrazu dla rozwoju turystyki w uzdrowiskach. Annales UMCS sec. B, 72(2), 97–126. DOI: https://doi.org/10.17951/b.2017.72.2.97-126

Long H., Zhang Y., Tu S. (2019). Rural vitalization in China: A perspective of land consolidation. Journal of Geographical Sciences, 29(4), 517–530. DOI:  https://doi.org/10.1007/s11442-019-1599-9

Książka

Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawca.

 

Mojski J.E. (1993). Europa w plejstocenie. Ewolucja środowiska przyrodniczego. Warszawa: Wydawnictwo Polska Agencja Ekologiczna.

Matsui K. (2014). Geography of Religion in Japan. Tokyo: Springer Japan. DOI: https://doi.org/10.1007/978-4-431-54550-7

Rozdział w książce

Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł rozdziału. W: inicjał imienia, nazwisko (red.), Tytuł książki (zakres stron). Miejsce wydania: Wydawca.

 

Zuchiewicz W., Badura J., Jarosiński M. (2007). Aktywne uskoki Polski. W: M. Harasimiuk, T. Brzezińska-Wójcik, R. Dobrowolski (red.), Budowa geologiczna regionu lubelskiego i problemy ochrony litosfery (s. 253–259). Lublin: Wydawnictwo UMCS.  

Hall C.M., Mitchell R., Sharples L. (2003). Consuming places: the role of food, wine and tourism in regional development. W: C.M. Hall, L. Sharples, R. Mitchell, N. Macionis, B. Cambourne (red.), Food tourism around the world: development, management, and markets (s. 340–343). Oxford: Butterworth Heinemann. DOI: https://doi.org/10.1016/B978-0-7506-5503-3.50005-1

Mapa

Roman M. (2011). Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski w skali 1:50 000, arkusz Gostynin (481). Warszawa: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Akty prawne

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z dnia 6 stycznia 2005 roku. Dz.U. z 2005 r. nr 17, poz. 141.

Źródła internetowe

Tytuł (rok wydania). Online: pełny adres URL oraz data dostępu (dostęp: dzień, miesiąc, rok).

Główny Urząd Statystyczny (2017). Statystyka międzynarodowa. Online: http://stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/porownania-miedzynarodowe/tablice-o-krajach-wedlug-tematow/turystyka (dostęp: 9.04.2019).

World Development Report (2019). Online: http://www.worldbank.org/en/publication/wdr2019 (dostęp: 5.04.2019).

 

Piśmiennictwo należy wskazać w tekście, podając w nawiasie nazwisko autora, a następnie dane publikacji:

- cytowanie w nawiasach: (Wesołowska, 2018) lub (Flaga i Wesołowska, 2020) lub (Krukowska et al., 2014), jeśli jest więcej niż dwóch autorów

- cytowanie w tekście: według Wesołowskiej (2018), według Flagi i Wesołowskiej (2020), przy trzech i więcej autorach: według Krukowskiej et al. (2014)

 

W przypadku dosłownego przytaczania fragmentu tekstu numer strony podajemy według schematu (Flaga, 2020, s. 10-11).

W przypadku odwoływania się w jednym przypisie do dwóch lub więcej publikacji, należy je uporządkować alfabetycznie według nazwiska pierwszego autora każdej z nich. Poszczególne prace oddziela się średnikiem, np.: (Flaga, 2012; Krukowska, 2009; Wesołowska, 2018).

Różne publikacje tego samego autora z tego samego roku wydania oznaczamy literami a, b, c itd. w porządku rosnącym (od najstarszej).

Spis rycin i tabel

Wszystkie ryciny i tabele muszą być cytowane w tekście, ponumerowane zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście i zatytułowane w językach polskim i angielskim ze wskazaniem źródła.

Przykład:

Ryc. 1. Położenie obszaru badań (opracowanie własne).

Tab. 1. Formy ochrony przyrody w Polsce i województwie lubelskim w 2013 r. (opracowanie własne na podstawie Ochrona środowiska 2014).

Prawa autorskie danych zawartych w opracowaniu.

Autorzy sami są odpowiedzialni za uzyskanie zgody na powielanie materiałów chronionych prawami autorskimi z innych źródeł. Dotyczy to zarówno reprodukcji bezpośredniej, jak i „reprodukcji pochodnej” (w przypadku, gdy utworzyłeś nową figurę lub tabelę, która pochodzi w dużej mierze ze źródła chronionego prawami autorskimi).

Po pomyślnym przedłożeniu rękopisu autorzy otrzymują automatyczny potwierdzający e-mail.

 

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  1. Zgłoszenie nie zostało wcześniej opublikowane ani nie jest rozpatrywane przez inne czasopismo (lub wyjaśnienie zostało przedstawione w komentarzach do redakcji).
  2. Przesłany plik jest w formacie Microsoft Word, Open Office lub RTF.
  3. Tam, gdzie to możliwe, podano adresy URL odnośników.
  4. Czcionka: Times New Roman 12 pkt, interlinia 1,5, marginesy 2,5 x 2,5 cm.
  5. Wszystkie ilustracje, rysunki i tabele są umieszczone w tekście w odpowiednich miejscach, a nie na końcu.
  6. Tekst jest zgodny z wymogami stylistycznymi i bibliograficznymi określonymi w Wytycznych dla autorów, które można znaleźć w zakładce „O czasopiśmie”. Dodatkowo do artykułu należy dołączyć podpisane oświadczenie o autorstwie i procentowym wkładzie pracy autora declaration of authorship and the percentage contribution to the publication.
  7. Jeśli artykuł jest przesyłany do recenzowanej sekcji czasopisma, należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w sekcji „Zapewnienie ślepej recenzji”.
 

Prawa autorskie

Pełny tekst licencji tutaj.

 

Polityka prywatności

Nazwiska i adresy e-mail wprowadzone na stronie czasopisma będą wykorzystywane wyłącznie do określonych celów tego czasopisma i nie będą udostępniane w żadnym innym celu ani żadnej innej stronie.